Бібліотека-філія с. Литовеж

ЛИТОВЕЖ – розташоване за 18 км. від районного центру, на річці Західний Буг. Територія Литовежа була заселена здавна. Поблизу нього було виявлено залишки поселення й поховання доби міді (ІІ тисячоліття до н.е.) а також давньоруські городища і поселення Х – ХІІ ст. У період Литовського князівства тут був споруджений замок з потужним земляним укріпленням і сторожовими вежами. Звідси і походить назва села – Литовська вежа, або Литовеж.
         Перші згадки про Литовеж в історичних документах належать до ХV століття. В цей час він був невеликим містом. У 1501 році містечку надано магдебурзьке право.

         Урочища “Гірка” і “Замок” є пам’ятками археології Іваничівського району, які охороняються державою. А урочища “Рудка” і “Джарецька рудка” свідчать про наявність тут болотяної руди, з якої в давнину виплавляли залізо.

         У ході першої світової війни 1915 року було скуповане австро-німецькими військами, які перебували тут до кінця 1918 р.

         У 1922 році тут виникла філія товариства “Просвіта”, 1940р. створено колгосп “Більшовик”.

     У роки Великої Вітчизняної війни в Литовежі була розміщена 10 – та прикордона застава під командуванням В.О. Чернова.

      Памяткою архітектури місцевого значення є Введенська церква, побудована у 1791 році. Про історію села розповідає історичний музей при школі, фундатором і засновником якого був місцевий житель Л.К.Пучковський. Він є Лауреатом обласної літературно – мистецької премії імені А.Кримського, за підготовку краєзнавчого матеріалу “Нарис історії села Літовеж”.
     У цього села прекрасне сьогодення. Тут успішно функціонують соціокультурні заклади. Важлива роль у культурному розвитку села належить сільській бібліотеці. Сільська книгозбірня є скарбницею знань, джерелом інформації, центром духовності і культури. Книжковий фонд бібліотеки становить 9600 примірників. У бібліотеці 650 користувачів, в тому числі 125 дітей, 76 юнацтва. Тут оформлені актуальні книжкові виставки, проводяться цікаві масові заходи.
     А перша бібліотека в Литовежі розпочала свою роботу у 1946 році. Першим бібліотекарем у післявоєнні роки працювала Шалапай П. В. Після неї - Тимчук П., Щипачов В. Багато років сумлінно трудилася Пенцак Л. М., Скибіцька-Дригик Є. І., Кульбіда Є. С., Дишкант М. П., Сачко М. П.
     З 2006 року бібліотекарем у Литовежі працює Шолох Н. М., яка робить усе для того, щоб кожна книга знайшла свого читача, щоб робота бібліотеки була цікавою і змістовною.
 

1 коментар:

 1. Шановна адміністраціє бібліотеки!

  БО "Видавництво «Світ Ґраля» радо пропонує для Вашої бібліотеки
  літературу на безвідплатній основі.
  Докладніше про головну книгу нашого видавництва
  «У Світлі Істини - Послання Ґраля» Абд-ру-шина Ви можете
  ознайомитись на нашій сторінці в мережі Інтернет poslannia-gralia.org

  З повагою, голова правління БО "Видавництво «Світ Ґраля»
  Дєдєнєва Лідія Миколаївна
  тел./факс (0482) 37-80-38
  www.poslannia-gralia.org

  Вик. Крівенко Станіслав Олександрович
  моб. Kievstar: +38 067 981-56-56 (viber / telegram)
  Vodafone: +38 095 160-80-67

  ВідповістиВидалити